Gatubarn.nu -Välgörenhet för gatubarn på nätet

Gatubarn.nu - Välgörenhet för gatubarn på nätet .
50 122 kronor!
  • Under.Ytan
  • Stories told by me
  • Utbränd
  • Isabellao
  • På Topp
  • Gniztrande Jag
  • RobinBlom.se
  • 7th
  • Ordfarande
  • Inreda.com
  • Inredabloggen
  • Block44
  • Roulettedares
  • Frizon.se
  • MyKidz.se
  • Kyrar
  • Lightspot
  • Marit Johansson
  • Emelie Petersson
  • Osbeck

    Klicka här!





  • Gatubarn.nu kvalitetstestar lekplats

    Skrivet: 2010-06-10, klockan 05:14:52
    Det är viktigt att behålla barnasinnet, inte sant? Barn har en otrolig förmåga att kunna fantisera och leka. Men någon gång i våra liv börjar detta att försvinna successivt. Vi skaffar jobb och blir "seriösa" och glömmer bort hur det var man gjorde. När lekte du i en lekpark senast? =)

    Många av barnen
    i Latinamerika tvingas bli vuxna i tidig ålder, dom får aldrig chansen att vara barn, utan tvingas ta hand om sig själva, skaffa mat och ta alla beslut utan någon vuxens råd och visdom. Jag tror mycket av mitt jobb i Costa Rica kommer att bestå av att just låta barnen vara barn och finnas där för dom som en vuxen som bryr sig, eller kanske en storebror att se upp till. Att leka tillsammans, lära av varandra och hitta sig själv i rollen som barn.

    Innan du kollar på videon
    vill jag bara påminna om att inga djur eller människor kom till skada under inspelningen. Anledningen till att vi befann oss i lekparken var självklart endast för att säkerställa säkerheten och utföra funktionstestet, innan någon skadar sig... =)


    Please don´t try this at home, all stunts are made by professionals!



    Etiketter: , , , , , .nu,

    Kommentarer
    Petra säger:

    Hahahahaha det ser värre och värre ut för varje gång jag tittar, men jag asgarvar desto mer!! Hahaha snabbare och mer graciöst! No shit! Jag kräver revansch!! Du ska få pisk!!

    2010-06-10 12:46:32
    Petra igen! säger:

    hahaha ja va tvungen att kolla igen! Jag dör i garv när du säger snabbare.. det låter så seriöst och jag är helt kass!

    2010-06-10 19:44:19
    Patrik Appelquist säger:

    Haha jag tyckte du skötte dig ganska bra för att va halt, krympling och ha en släng av lepra i benen! ;)

    //Patrik Appelquist
    Gatubarn.nu -En blogg för gatubarn i Latinamerika
    www.Gatubarn.nu

    2010-06-10 21:38:06
    http://www.gatubarn.nu
    Petra säger:

    Idiot =P

    2010-06-11 18:17:19

    Kommentera inlägget här:

    Namn:
    Här ofta?

    Mailadress: (visas ej)


    Blogg/hemsida:

    Skriv här:

    Trackback