Gatubarn.nu -Välgörenhet för gatubarn på nätet

Gatubarn.nu - Välgörenhet för gatubarn på nätet .
20 856 kronor!
  • Under.Ytan
  • Stories told by me
  • Utbränd
  • Isabellao
  • På Topp
  • Gniztrande Jag
  • RobinBlom.se
  • 7th
  • Ordfarande
  • Inreda.com
  • Inredabloggen
  • Block44
  • Roulettedares
  • Frizon.se
  • MyKidz.se
  • Kyrar
  • Lightspot
  • Marit Johansson


    Klicka här!

  • Lämna hemma, sälja lägenhet och bil mm?

    Skrivet: 2010-07-06, klockan 11:47:42
    Ibland när jag tänker på resan till Costa Rica så funderar jag på om man skulle sälja lägenheten, bilen och alla tillhörigheter och lämna det som kallas "hemma" i Köping. Till en början när jag satt och planerade denna resa så var det självklart att jag ville ha kvar lägenheten och hyra ut den under tiden. Bilen tänkte jag parkera hos en vän eller släkting under tiden.

    Sälja huset och lägenheten



    Men sista tiden har tankarna snurrat kring om jag skulle ta och sälja allt jag inte behöver, lägenhet, bil, dator mm. Jag sitter och funderar på om det är Köping jag ska komma hem till efter resan. Eller om det är dags att vidga sina vyer och flytta till en större stad. Har jag inget kvar i Köping så öppnar det möjligheterna för att flytta sig vidare till en annan stad eller land. Vem vet, kanske blir jag kvar i Costa Rica helt enkelt...

    Jag älskar att träffa nya och spännande människor och Köping har lite dåligt flow på folk tyvärr. Vart vill du bo om du fick bestämma helt själv? Sverige eller utomlands? Stor eller liten stad?

    Simma lugnt folks, glöm inte att sätta in en peng till gatubarnen du också. Föreningens Bankgironummer: 363-5356

    //Patrik Appelquist
    Gatubarn.nu -En blogg för gatubarn i Latinamerika
    www.Gatubarn.nu



    Skänk en krona via Sms | Stämpla din blogg | Tävla! | Videologgen

    Om föreningen & bloggen | Om Patrik | Latest news! |  FAQ | 40 miljoner gatubarn

    Joina Facebookgruppen | Följ Gatubarn.nu på Twitter | Följ Patrik på Twitter



    Etiketter: , , , ,

    Kommentarer
    sm säger:

    Oj, det låter stort att sälja allt för att sedan börja om. Kanske är det många som vill göra så men inte riktigt vågar släppa tryggheten av att ha kvar sina viktigaste ägodelar. Tanken "tänk om" återkommer gång på gång men jag tror på att man ska följa sina instinkter och göra det som känns rätt.

    Visst, kanske blir det inte alltid som man tänkt sig, men det är ju inget som inte går att ordna upp. Kanske blir mycket bättre än vad man tänkt sig?

    MEN, Du vet inte förrän du har testat och "kastat dig ut för stupet".. det kan ju vara moln du landar på ;)

    Lycka till med allt

    2010-07-06 12:42:39
    Nathalie | R O U L E T T E D A R E S säger:

    Ibland får man ta chanser i livet och vidga sina vyer :)

    2010-07-06 13:00:13
    http://roulettedares.blogg.se/
    emiliaa säger:

    jag tycker lätt att du ska sälja allt! man måste våga ta chanser. och som jag alltid har sagt så ska jag flytta till en fet villa i Malibu och vara mångmiljonär ;)

    2010-07-06 13:24:52
    http://etemperani.blogg.se/
    Daniel säger:

    jag håller med emilia, jag har sålt mina ägodelar flera gånger i mitt liv. och det är en underbar känsla att våga pröva på något nytt. samtidigt träffar man nytt folk i olika städer óch andra platser. Daniel

    2010-07-06 14:07:48
    http://www.danielcarlson.net
    Daniel Winther säger:

    Med perspektivet att trygghet kommer inifrån inser man snabbt att materiella ting som bilar,bostäder,möbler mm inte har spec stort värde, då dessa alltid går att skaffa på nytt.Personligen är jag övertygad om att ett levnadssätt där yttre trygghet har ett mindre grepp om tillvaron ger en större chans till att förverkliga sig själv och sina tankar och mål.Den trygghet som köping ger är nog förankrade i andra saker än dom materiella tex familj,vänner och känslan av ett hemahörande.

    2010-07-06 14:21:09
    KAN DEE DRAWiNGS säger:

    hahah jag har varit på gymmet kanske 5 gånger sen jag köpte gymkort.. och äter som en häst gör jag utan att gå upp i vikt. vilket är tråkigt eftersom jag VILL gå upp i vikt. gärna typ 10 kilo. inte många som fattar det när dom ser mig. vissa tror jag svälter mig eller nåt. men jag har alltid varit extremt smal samtidigt som jag alltid har hatat det. men va fasiken. vad gör en för smal kropp eller för fet kropp egentligen? NJUTA ska man göra istället :) snart blire portugal och då ska jag verkligen NJUTA! hoppas du får en suuuper sommar Patrik! :) massa kramar!

    2010-07-06 18:32:06
    http://kandeedrawings.blogg.se/
    camilla säger:

    Sälj allt och bara kör på :) personligen skulle jag inte fundera så mycket på vart jag ville bo i framtiden. Bara ta en dag i taget så hamnar man där man hamnar. Är man spontan och driven så får man nog uppleva en hel del och kommer säkert ganska långt. / C

    2010-07-07 11:12:24
    http://kyrar.blogg.se/
    Patrik Appelquist säger:

    Grymt bra svar mina vänner.

    Precis som SM säger, man vet inte hur det blir förrän man vågat prova. Köping finns ju kvar om man skulle vilja flytta tillbaks =) Dock skulle jag så klart behålla mina kläder och såna prylar. Men nog har man mycket som man skulle kunna bli av med...

    Nathalie: Ja visst är det så, ibland kommer dom där bra tillfällena att få lite förändring i sitt liv. Det gillar vi ;)

    Daniel Winther: Bra sagt, precis så känns det. Materiella ting har ofta en förmåga att försätta oss människor i ekonomisk skuld till tex banken. Dock har jag alltid vart noga med att betala kontant och aldrig köpa något på kredit eller annat som tvingar mig att leva och jobba efter ett visst sätt.

    camilla: Yes jag håller med dig =) Jag ska suga på karamellen ett tag till så får vi se vart det slutar. Alla de där "tänk om" ska bara suddas ut först ;)

    Kram på er

    //Patrik Appelquist
    Gatubarn.nu -En blogg för gatubarn i Latinamerika
    www.Gatubarn.nu

    2010-07-07 18:57:12
    http://www.Gatubarn.nu
    Nette säger:

    När min brorsa skulle åka till Australien för några år sen, så försökte han först få tjänstledigt. Vilket inte gick...Så han sa upp jobb å lägenhet på söder i Stockholm å for iväg. Han skulle stanna ett år, men blev kär å stannade kvar. Han pluggade några år på universitetet å träffade en ny tjej. Å de har nu en som som nyss fyllt ett år! Såååå, man vet ju liksom aldrig vad som händer :-)

    2010-07-07 21:37:45
    Patrik Appelquist säger:

    Ah vilken härlig historia Nette =) Ja vi får väl se vad Securitas säger. Jag kommer minst sagt bli besviken om dom nekar mig tjänstledigt.

    Jag vet att man får ta 6 månaders tjänstledigt utan problem för att prova nya jobb osv, något som inte innefattar samma arbetsuppgifter som i ditt nuvarande jobb osv. Ska ta det med chefen redan imorgon tror jag bestämt!

    //Patrik Appelquist
    Gatubarn.nu -En blogg för gatubarn i Latinamerika
    www.Gatubarn.nu

    2010-07-07 23:14:14
    http://www.Gatubarn.nu
    Unobruno... säger:

    Prylar kan du alltid skaffa nya, tro mig - jag vet.

    Jag vet inte om jag berättade det för dig, men mina föräldrar och jag förlorade allt vi ägde i en översvämning när vi bodde i Indonesien 1978-79.

    Mina föräldrar har det bra idag och du vet hur mycket prylar jag har idag. (Hemma och i garaget...)

    Ta en dag i taget och låt varken gårdagen eller morgondagen ta för mycket av idagen.

    Simma fisk/Din kollega.

    2010-07-10 01:57:58

    Kommentera inlägget här:

    Namn:
    Här ofta?

    Mailadress: (visas ej)


    Blogg/hemsida:

    Skriv här:

    Trackback